Jakie warzywa nadają się do uprawy w szklarni?
Popularność, jaką cieszą się szklarnie ogrodowe, w ostatnim czasie jest coraz większa. Jednocześnie zwiększa się ilość osób rozpoczynających przygodę z samodzielną uprawą warzyw. To całkowicie normalne, taki rodzaj uprawy ma same zalety. Z jakich roślin uprawianych w szklarni będą najwyższe zbiory?
Szklarnie ogrodowe – dlaczego są tak popularne?
Nie sposób nie docenić tego, jak smakują zbiory z własnego ogródka. Te kupione w sklepach często nie mają aż tylu wartościowych składników, a dodatkowo ich smak jest mniej wyrazisty. Tymczasem spożywanie tych zebranych we własnym ogródku to samo zdrowie i przyjemność. Decydując się na ich samodzielną uprawę, nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że np. nie są opryskane środkami chemicznymi. Coraz więcej osób zajmujących się ogrodnictwem wybiera szklarnię jako alternatywę dla tradycyjnego ogrodu. Dzięki temu poza tym, że uprawa jest o wiele łatwiejsza, to zbiory będą dużo smaczniejsze. Szklarnia poliwęglanowa to opcja dedykowana między innymi do hodowania roślin , które potrzebują więcej ciepła. W naszym klimacie ważne jest również to, by w miarę możliwości wpłynąć na wydłużenie okresu wegetacji roślinności. Spowoduje to, że będziemy mieli możliwość cieszenia się ich smakiem przez dłuższy czas. Istnieje możliwość postawienie szklarni samodzielnie i wcale nie musi to być duży wydatek. Jeżeli ktoś jest majsterkowiczem, może wykorzystać w tym celu np. stare okna. Gotowe szklarnie ogrodowe są też dostępne na rynku, znajdziemy je nawet w sklepach internetowych. Inna możliwość to tzw. tunele, jednak ich skuteczność jest znacznie niższa.
Szklarnia i uprawianie warzyw
W szklarniach zaleca się uprawianie tych odmian uprawiać głównie takie warzywa, które wyjątkowo lubią wysokie temperatury. Jedną z takich roślin jest papryka, która nie tylko bardzo dobrze rozwija się w wysokich temperaturach, ale lubi dodatkowo gdy powietrze ma wysoką wilgotność. W szklarniach można uprawiać każdy gatunek papryki (również tę ostrą). Jedną z popularniejszych roślin szklarniowych są również ogórki. Należy pamiętać, że nie powinny być podlewane wodą o zbyt niskiej temperaturze, bowiem są one na to bardzo wrażliwe. Szklarnia może służyć też do hodowli pomidorów – ich owoce są dzięki takiej uprawie duże i słodkie. Szczególnie polecana do takiej uprawy jest tradycyjna odmiana pomidorów, inne gatunki np. pomidorki koktajlowe, równie dobrze radzą sobie także w tradycyjnym ogrodzie. Pomidory warto systematycznie nawozić, a zanim trafią do szklarni odpowiednio przygotować podłoże miejsca, w którym będą rosły. Potrzebują też częstego podlewania najlepiej łagodnym strumieniem wod, aby nadmiar wody nie dostał się na ich liście i owoce.