Przetwornica samochodowa – co da się do niej podłączyć?

Niemal każdy kierowca powinien mieć w swoim pojeździe takie urządzenie, jakim jest przetwornica napięcia. Za sprawą tego sprzętu auto będzie wzbogacone o opcję uruchomienia w nim dowolnego wyposażenia elektrycznego, któremu potrzeba podłączenia takiego jak we własnych czterech ścianach. Praktyczny przetwornik pozwala na przetworzenie prądu stałego na 230 V, który z kontaktów obsługuje popularne elektrosprzęty. Pojawiają się jednak rozmaite pytania. Czy przetwornica samochodowa 2000W daje więcej opcji od modelu 1000 W?. Jakie są kryteria wyboru?

Jakie są znane rodzaje przetwornic samochodowych?

Aby dokonać właściwego wyboru, powinniśmy przyjrzeć się najpowszechniejszym typom, wśród których zauważymy sposób klasyfikacji według następujących założeń:
1. Elektryczne IPS – produkują na wyjściu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Ogólnie chodzi o nieco odmienny prostokątny kierunek napięcia, który zachowuje komplet właściwości standardowego przepływu sinusoidalnego z sieci energetycznej. Ten typ ma zastosowanie w dodawaniu zasilania do sprzętu obciążonego rezystancyjnie, a poza tym elektroniki. IPS okaże się użyteczny do ładowania telefonów, nawigacji GPS, zasilania komputerów, a nawet oglądania telewizora (jednak z zagrożeniem powstawania przerywań dźwięku i obrazu).
2. Przetwornice sinusoidalne sinus – produkują one po obiegu napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym, tak samo jak napięcie w domowej sieci elektrycznej. Dają one możliwość zasilania produktów posiadających silnik lub transformator. Świetnie radzi sobie przy korzystaniu z ekspresu do kawy, suszarki bądź klimatyzatora. Przy okazji można nimi uruchamiać te same sprzęty, do których wystarczy przetwornica IPS. Jest ona uniwersalna i daje duży wybór.

Przetwornica samochodowa 2000 W czy jednak 1000 W – jak określić odpowiednią moc?

Każda przetwornica charakteryzowana jest przez dwie wartości: moc znamionową i maksymalną. Pierwsza z nich określana jest również mocą od poboru ciągłego. Maksymalna za to jest otrzymywana na czas krótszy niż jedna sekunda oraz wykorzystywana dla podwyższonego pobierania mocy podczas uruchamiania urządzeń elektrycznych. Zasada, którą najlepiej zachować przy dobieraniu przetwornicy, nie jest zbyt trudna: sprzęt czerpiący energię powinien wykazać moc mniejszą niż 85% jej nominalnej wartości. Np. przetwornica samochodowa 2000 W będzie wymagana w przypadku, gdy w kamperze stosowany jest czajnik elektryczny o mocy 1600 W, a to dość przeciętna wartość. Reasumując – 2000 W to minimum przyzwoitości dla przetwornicy, a wymagający użytkownicy mogą zająć się wersją o mocy co najmniej 4000 W.