Dofinansowanie do przebudowy toalety z PFRON

W przypadku ograniczonej sprawności niebywale ważne jest, by zagwarantować osobie chorej maksimum możliwej samodzielności. Tylko takim sposobem zarówno pełnia sprawności fizycznej, jak i psychicznej człowieka obarczonego niepełnosprawnością będzie w możliwie najlepszym stanie. Na przeszkodzie często stoją pieniądze, a raczej ich brak. Osoby niepełnosprawne najczęściej utrzymują się z renty dla niepełnosprawnych oraz świadczeń socjalnych, które wystarczają , choć nie zawsze, tylko na pokrycie bieżących kosztów utrzymania. Są osoby, które będą postrzegać ten stan za wegetatywny – można funkcjonować, ale nie pojedzie się na ferie, nie zrobi odświeżenia pomieszczeń mieszkalnych ani nie uda się na szalone zakupy choćby raz na kilka miesięcy. Postacie o ograniczonej sprawności, które pragną dopasować swoje pomieszczenia do osobistych wymagań, powinny ubiegać się o wsparcie z PFRON. Czasem prosty uchwyt dla niepełnosprawnych potrafi wyjątkowo poprawić życie w domu.

Kiedy możesz otrzymać środki na remont

By uzyskać dopłatę na remont toalety, należy spełnić określone wymagania.Po pierwsze dom, w którym zamierzamy wykonać adaptację pokoju, musi być nasz, a w przypadku gdy wynajmujemy, na remont powinien wyrazić pisemną zgodę gospodarz mieszkania. To rzecz, bez której nie będziemy mogli choćby pomarzyć o remoncie. Finansowanie pozbycia się kłopotów w pomieszczeniu należy się każdym osobom o niepełnej sprawności, jacy posiadają trudności w przemieszczaniu się, a dostosowanie pokoi jest umotywowane wymaganiami będącymi wynikiem ich ograniczonej sprawności. Ubiegając się o finanse na dostosowanie łazienki, trzeba złożyć wymagany wniosek o częściowe sfinansowanie pozbycia się trudności do PCPR (lub MOPR) w miejscu zamieszkania. Jest też możliwość, by złożyć go online w SOW pod adresem sow.pfron.org.pl. Do wniosku należy dołączyć dokument poświadczający niepełnosprawność oraz zaświadczenie o dochodach.

Jaki remont można sfinansować z refundacji?

W przypadku refundacji całkowity remont łazienki nie jest możliwy, toteż nie jesteśmy w stanie za owe fundusze zmienić płytek na ładniejsze, tylko z uwagi na ich nieładny wzór. Chodzi tu wyłącznie o likwidację istniejących barier, a więc pozbycie się wszystkich przeszkód, jakie postaci kalekiej mogą uniemożliwiać samodzielne użytkowanie toalety. Możemy toteż zamontować uchwyt dla niepełnosprawnych, zamienić wannę na prysznic lub poszerzyć drzwi. Ponadto dosponsorowanie z PFRON i jego zakres zależy od rodzaju niepełnosprawności, toteż np. niepełnosprawnym na wózku montuje się uchwyt dla niepełnosprawnych przy wannie czy sedesie a także wszystkie detale w toalecie na odpowiednich wysokościach, co wiąże się z zakupem np. nowej szerszej umywalki, wanny razem drzwiami.

Na jakie środki możemy liczyć?

Wysokość dofinansowania stanowi do 95% kosztów, jednak co najwyżej 15-krotność przeciętnej wypłaty. Kolejne 5% stanowi minimalny udział własny, który niepełnosprawny musi sfinansować z swoich pieniędzy. Zapomogę pozbycia się kłopotów konstrukcyjnych oraz natury technicznej jest się w stanie uzyskać co 3 lata. Ważny jest przypadek, iż Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie oddaje zapłaconych opłat remontu, dlatego z wszystkimi działaniami należy się wstrzymać do momentu przyznania wpłaty i zawarcia deklaracji o refundacji z PFRON. Pracami częściowo finansowanymi przez PFRON zajmują się też przedsiębiorstwa remontowo — budowlane, które mają praktykę dlatego perfekcyjnie są świadome, jakie składowe nadają się do refundacji, a za jakie osoba niesprawna fizycznie będzie musiała zapłacić samemu. Dopasowywanie toalety do osoby niepełnosprawnej lepiej zostawić fachowcom, gdyż jest bardzo wiele wymogów do odhaczenia, by owo miejsce niewątpliwie poprawiało codzienność osobie korzystającej.Idzie tu głównie o odpowiednie rozplanowanie elementów trwałych jak na przykład wanna, umywalka czy toaleta, a także przyczepienie w słusznych pozycjach i wysokościach np. takich elementów jak uchwyt dla niepełnosprawnych czy alarm.