Leksykon materiałów – poznaj wszystkie odmiany

Tkanina różni się od dzianiny tym, że zrobiona jest z umieszczonych na poprzek wobec siebie nici. Tkane są one na krzyż co sprawia, że tkanina może posiadać bardziej natężoną ścisłość. Dzianina to materiał zdecydowanie mniej szykowny, jednak jest o wiele bardziej rozciągliwa niż tkanina, a co za tym idzie – wygodniejsza.

Wełna – kto nie zna poczciwej otulającej wełny, która przekazuje mnóstwo ciepła, jednak niekiedy sprawia kłopot, drapiąc delikatnie po skórze.

Teraźniejsze narzędzia w wytwarzaniu odzieży redukują ten dokuczliwy czynnik, toteż drażnienie wełnianego swetra czy też szala jest zupełnie niezauważalne.

Wełna jest dość cennym wyrobem, w głównej mierze kiedy nie zawiera w sobie minimalnych domieszek. Opisywana jest nierzadko dookreśleniem, np. wełna kozia czy owcza. Jej najbardziej potrzebnym walorem jest to, że wełniane włókna hamują przepływ powietrza, co powoduje, że gorąco jest wtedy zatrzymane na dłużej. Przędza wełniana jest również higroskopijna, w związku z tym wyśmienicie absorbuje wodę. Ta cecha sprawia, że w wełnianej czapie czy kardiganie nie czuje się nieprzyjemności przepocenia. Ponadto, zakładając odzież wełnianą, można mieć gwarancję, iż nie będzie się gięła. Niebywale wytrzymała jest na wysoką temperaturę i wyzwaniem jest ją zaplamić. Z drugiej strony jej najistotniejsze niedoskonałości to rozciągliwość, kudłacenie, pilśnienie i powodowanie alergii. Trzeba tu także wspomnieć o powtarzalnej konserwacji, bowiem utrzymanie wełny w dobrym stanie jest nie lada wyzwaniem.

Kaszmir – nie każdy posiada wiedzę, że wyrób ten jest bardzo bliski wełny oraz uściślając z jego przędzy. Dawno temu materiały z jedwabiu były zastrzeżone dla najbogatszej części społeczności. W tym momencie jest to wyrób dla wszystkich ludzi, mimo to są ludzie, którzy nie przepadają za tym, by nosić stroje z niego zrobione. Jest miękki, odporny na gniecenie oraz bakterie i kurz, trwały oraz przepuszczalny.Zależnie od miesiąca jedwab dodaje ciepła lub chłodzi. Natomiast najczęściej ma się w domu wykonane z jedwabiu zasłony i pościele, które prezentują się wyjątkowo z klasą. Do najsłynniejszych wyrobów jedwabnych zalicza się satynę, żorżetę, korę, szyfon i taftę. Więcej znajdziesz wpisując w wyszukiwarce: dzianiny Łódź.