Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Zakup dobrego surowca na dach to prawdziwa sztuka, głównie wtedy, kiedy nosimy się z zamiarem postawienia domu, a dysponujemy małymi środkami. Już na starcie należy mieć odpowiednią wiedzę i porównać parametry różnych opcji. Dla pewności warto też zainteresować się poradnikami, które znajdują się nawet online.

U kogo sprawdzi się papa termozgrzewalna?

Prace remontowe, bez względu na ich zakres, zawsze potrzebują wcześniejszej organizacji całego przedsięwzięcia. Jest tak również w trakcie naprawy pokrycia dachowego. W przypadku planu samodzielnej pracy, powinniśmy wcześniej ocenić stan i określić typ pokrycia dachu, a następnie zająć się wyborem materiału na jego wymianę. Gdy na dachu znajdują się nierówności, sprawa się komplikuje. Do wyboru mamy dwa materiały, są nimi papa i gont bitumiczny. W takich chwilach najprawdopodobniej dużo osób uda się do profesjonalnego sklepu, a w nim zaopatrzy się w specjalną masę, niewymagającą rozgrzewania, jakim jest gont. Aby naprawić zadaszenie budynku, wystarczy go maksymalnie kilka warstw. Jednak czy naprawdę okaże się to najlepszym wyborem? Główną z przeszkód w użyciu gontu są wszelkie nierówności pojawiające się na dachu. Ich obecność utrudnia precyzyjne pokrycie dachu, co może skutkować pojawieniem się przecieków. Świetną alternatywą dla gontu jest w takim przypadku papa termozgrzewalna. Precyzyjne zaaplikowanie jej na dach domu zapewnia szczelności oraz trwałości, a przez to spokój od remontów na długi czas.

Dobór rodzaju pokrycia dachowego zależy od kształtu dachu

Można odnieść wrażenie, że obydwie opcje są równie dobre i bez znaczenia jest który z nich wybierzemy, jednak rodzaj dachu. Gont bitumiczny nada się do napraw dachu stromym o każdym stopniu nachylenia, warunkiem jest, aby był w regularnym kształcie. W takich warunkach materiał nie sprawia problemów podczas montażu, a pokrycie dachu charakteryzuje się niezwykłą odpornością oraz bardzo dobrze izoluje. Niestety podczas montażu trzeba się z nim obchodzić delikatnie. Druga opcja, czyli papa termozgrzewalna to zdecydowanie trwalszy materiał. Poza tym wyróżnia się elastycznością i jeszcze wyższą wytrzymałością. Jej mankamentem jest konieczność bardzo dokładnego przygotowania podłoża przed montażem, nie mogą też występować nierówności. W przeciwnym razie będzie ciężko wystarczająco stabilnie ją przymocować. Do montażu konieczne jest posiadanie specjalnego palnika, który podgrzeje papę w trakcie aplikacji. Wyłącznie precyzyjny montaż zaowocuje uzyskaniem trwałego pokrycia dachu, na szczęście nie są to trudne czynności.