Komputer dla programisty – jak wybrać?

Zakup profesjonalnego laptopa to nie lada wyzwanie. Bardzo często jest tak, że dosłownie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co będzie nam odpowiadać, a co nie. Profesjonalny laptop to sprzęt dość drogi, dlatego nigdy nie wolno go wybierać przypadkowo i bez zwrócenia uwagi na ważne kwestie.

Jakie parametry laptopa dla programisty?

  • Dysk twardy – programista teoretycznie nie potrzebuje dużej powierzchni dyskowej na swoje kody, ale w praktyce często bardzo dużo miejsca zajmują różnego rodzaju programy do obróbki danych. Dlatego też dobrze byłoby, gdyby taki laptop miał przynajmniej 300 GB pojemności dysku. Oczywiście im więcej, tym lepiej i z powodzeniem może być to 500 GB lub nawet 1 TB.
  • Procesor – programiści nie potrzebują laptopów z najwyższej półki, dlatego że samo programowanie nie jest zadaniem, które wykorzystuje duże ilości pamięci obliczeniowej. Z całą pewnością w laptopie wystarczy procesor intel Core i5, a tak naprawdę to nawet Core i3.
  • Ekran – wielogodzinna praca przed monitorem bardzo mocno męczy oczy, dlatego też dobrze byłoby, żeby laptop miał jak najlepszą konfigurację ekranową. Takim absolutnym must have w tym przypadku jest matowa powłoka matrycy ekranu, ale dobrze byłoby też, żeby laptop cechował się dużą rozdzielczością – najlepiej FULL HD oraz dużą przekątną – 15,6 cala lub nawet 17 cali.
  • Pamięć RAM – im więcej pamięci RAM, tym laptop działa sprawniej, dlatego z pewnością nie warto schodzić w tym przypadku poniżej 4 GB, bo będzie to zwyczajnie nieopłacalne. W segmencie cenowym, jaki będzie zazwyczaj interesował programistę, znajdują się urządzenia 4-8 GB RAM-u i taka wielkość jest jak najbardziej wskazana. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakich kości zbudowany jest RAM. Im one nowocześniejsze, tym komputer będzie zużywał mniej energii i tym samym będzie sprawniejszy. Na pewno warto stawiać na kości DDR4.
  • Złącza – mnogość złączy bardzo się przydaje. Szczególnie wtedy, kiedy do laptopa ma być podpięta przykładowo stacja dokująca. Z pewnością urządzenie musi mieć port HDMI, złącze Ethernet, nowoczesne USB 3.0 i dobrze też, by miało złącze Thunderbolt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *