Jak dbać o swojego laptopa?

Zadbany laptop wygląda nie tylko dobrze, ale i sprawnie działa przez długi czas, więc warto się w tej kwestii postarać. Oczywiście pierwszym, co należy zrobić, jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta, bo nie ma mowy o dobrym działaniu urządzenia, jeżeli nie stosujemy się do zasad, jakie są w tym przypadku wymagane.

Dbanie o wygląd zewnętrzny laptopa

W przypadku wyglądu sprawa jest prosta. Trzeba unikać nadmiernego zakurzenia urządzenia, a kiedy już do tego dochodzi, konieczne jest dokładne wyczyszczenie laptopa. W sprzedaży są specjalne ściereczki do laptopów, dzięki którym usuniemy dokładnie brud, kurz i ślady po palach. Dbałość w tym zakresie odnosi się też oczywiście do właściwego przenoszenia urządzenia. Trzeba kupić do niego sztywną i dobrą jakościowo torbę, a także porządnie zapinać laptopa w tej torbie.

Dbanie o funkcjonalność laptopa

Jeżeli chodzi o wnętrze, sprawa jest nieco trudniejsza i tutaj obowiązuje znacznie więcej zasad. Przede wszystkim istotna jest obsługa urządzenia zgodnie z tym, co zaleca producent. Konieczne jest defragmentowanie dysku i oczyszczanie go co jakiś czas. Można do tego wykorzystać wbudowane narzędzia oraz zewnętrzne programy, z których część dostępna jest za darmo.

Istotne jest także to, jak ładujemy naszego laptopa. Ładowanie powinno się odbywać do 100% i po pełnym naładowaniu konieczne jest odłączenie laptopa od gniazdka, by go niepotrzebnie nie przeładowywać.

Niezwykle ważną kwestią jest też dbałość o stan podzespołów. Co jakiś czas należy laptopa przedmuchać sprężonym powietrzem, by usunąć z wentylatora kurz i zabrudzenia, które mogłyby doprowadzać do przegrzania laptopa i jego uszkodzenia. Po przedmuchaniu zaleca się nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej, która ułatwi odprowadzanie gorącego powietrza.

Usuwanie zbędnych programów, pozostałości po odinstalowanych aplikacjach oraz śmieci i wirusów, także jest bardzo ważne. Robiąc to na bieżąco, znacznie przedłużysz żywotność swojego laptopa i sprawisz, że będzie funkcjonał bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *